Wtyczki do Wordpressa. 5 ciekawych wtyczek, które ułatwią Ci blogowanie!


1. Yoast SEO
Liczba czytelników, którzy odwiedzają nasz serwis, zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest jednak widoczność strony w wyszukiwarkach internetowych. Firmy na całym świecie zdają sobie sprawę z olbrzymich możliwości, jakie niesie ze sobą SEO – czyli optymalizacja witryn pod kątem ich widoczności w wyszukiwarkach – i zatrudniają sztaby specjalistów odpowiadających za uzyskanie jak najwyższych pozycji dla określonych haseł. Zasada jest prosta: im wyżej jesteś w rankingu, tym bardziej popularna jest Twoja strona i odwiedza ją więcej osób. Naprawdę jest więc o co walczyć. Na szczęście skuteczne pozycjonowanie strony opartej na WordPressie wcale nie musi wiązać się z poważnymi inwestycjami i koniecznością angażowania profesjonalistów. Wtyczka Yoast SEO zapewnia kompleksową i intuicyjną obsługę podstawowych parametrów wpływających na atrakcyjność naszych postów i ich widoczność w wynikach wyszukiwania.
Źródło: Strona główna projektu www.yoast.com
Zarządzanie funkcjami wtyczki jest niezwykle proste. Wszystko odbywa się za pośrednictwem rozwijanego menu bocznego, widocznego w panelu administracyjnym WordPressa. To tutaj możemy określić podstawowe ustawienia, które pomogą botom Google właściwie zindeksować nasz serwis. Do najważniejszych funkcji Yoast SEO należy między innymi możliwość zarządzania danymi Google Search Console, generowanie mapy strony XML i edycja tytułów oraz meta tagów. Wtyczka umożliwia także wygodne powiązanie bloga z portalami społecznościowymi.
Panel zarządzania wtyczką Yoast SEO
Na szczególną uwagę zasługuje aplet, oceniający atrakcyjność postu już w czasie jego tworzenia. Wtyczka przypomni nam o wszystkich komponentach, wpływających na widoczność strony w wyszukiwarce. Dostosowując się do proponowanych przez Yoast zaleceń – ustawiając frazę kluczową, meta opis i tytuł - znacznie zwiększamy swoją szansę na internetowy sukces. Stworzony przez nas wpis będzie atrakcyjnie prezentował się w wyszukiwarkach i serwisach społecznościowych, a wysyłane przez Google boty właściwie sklasyfikują go i zindeksują. O jakości posta świadczyć będzie wygląd ikonki sygnalizatora świetlnego, ulokowanej w oknie aplikacji i na górze strony: światło czerwone ostrzega nas o występujących w nim błędach, zielone potwierdza zgodność wpisu ze zdefiniowanymi przez Yoast SEO normami. Warto przekonać się do rozwiązań proponowanych przez wtyczkę. Obsługa aplikacji nie zabiera zbyt wiele czasu, a może przełożyć się na wymierne korzyści.
Panel pozwalający na edycję ustawień postu, meta tytułu i meta opisu.
2. Digg Digg
Portale społecznościowe umożliwiają błyskawiczną wymianę informacji. Udostępnianie przez naszych czytelników wpisów, które ich zainteresowały, to najlepsza reklama dla serwisu. Dzięki takiej interakcji, o tworzonej przez nas treści błyskawicznie mogą dowiedzieć się miliony osób na całym świecie. Promowanie materiału przypomina rozprzestrzenianie się wirusa – o udostępnionym wpisie dowiadują się najpierw znajomi naszych czytelników, potem serwis odwiedzają ich znajomi i znajomi ich znajomych. W ciągu kilku godzin stworzony przez nas materiał może obiec cały świat. Aby dać naszym gościom możliwość dzielenia się ich ulubionymi wpisami, musimy jednak zadbać o wygodną formę udostępniania treści. Właśnie w tym celu powstała wtyczka Digg Digg.
Strona główna projektu DiggDigg www.buffer.com/diggdigg
Ta prosta wtyczka umożliwia dzielenie się treścią za pośrednictwem najpopularniejszych serwisów społecznościowych takich jak Twitter, Facebook, LinkedIn, Google+, Reddit, Buffer i Digg. Dzięki intuicyjnemu panelowi, wyświetlającemu się obok naszego posta, użytkownik jednym kliknięciem może udostępnić lub polubić stworzony przez nas wpis i jednocześnie powiadomić o tym osoby obserwujące jego profil. Warto uzbroić się w ten dodatkowy panel. Instalacja DiggDigg zajmuje kilka sekund, nie dezorganizuje naszej strony, a może przynieść olbrzymie profity.
Panel DiggDigg wyświetlany obok wpisu.
3. Pin It Button
Pinterest wprowadził nową jakość przeglądania grafiki w internecie. Ten portal społecznościowy umożliwia łatwe kolekcjonowanie i dzielenie się znalezionymi w sieci obrazami. Chociaż liczy sobie dopiero 6 lat, miesięczna liczba użytkowników już przekracza 100 milionów, a jego popularność rośnie w lawinowym tempie. To kompletnie nowe podejście do kolekcjonowania i segregacji grafiki. Warto pozwolić swoim czytelnikom na błyskawiczne udostępnianie znalezionych na naszym blogu plików graficznych, zwłaszcza, jeżeli publikujemy duże ilości autorskich fotografii. To idealne rozwiązanie dla influencerek i influencerów zajmujących się tematyką modową, podróżniczą czy lifestylem. W przeciwieństwie do innych wtyczek tego typu, Pin It Button wyświetla się w lewym górnym rogu grafiki, po najechaniu na nią kursorem.
4. Jetpack by WordPress.com
Platforma WordPress to nie tylko skrypt, umożliwiający łatwe zarządzanie treścią strony. To także olbrzymie zaplecze, pozwalające na optymalizację serwisu oraz błyskawiczne rozpowszechnianie tworzonej treści. Stworzona przez ekipę WordPressa wtyczka Jetpack umożliwia odciążenie serwerów, przyspieszenie działania strony, analizę ruchu oraz zabezpieczenie bloga przed atakami hakerów. Ten olbrzymi kombajn jest bardzo łatwy w obsłudze i umożliwia sterowanie większością ustawień strony z poziomu intuicyjnego panelu.
Panel ustawień Jetpack.
Rozwiązaniem, które zasługuje na szczególną uwagę, jest powiązanie naszego bloga z chmurą serwisu WordPress.com. Dzięki temu nie tylko uda nam się zaoszczędzić sporo miejsca na serwerze, ale także przyspieszyć ładowanie strony. Jetpack umożliwia również aktywowanie innych funkcji, ułatwiających przeglądanie i korzystanie z naszego serwisu. Pomoże nam między innymi ustawić krótkie linki wp.me dla wpisów, zoptymalizować treść wyświetlaną na ekranach telefonów komórkowych, edytować wprowadzanie skomplikowanych równań i wzorów matematycznych, a także zarządzać komentarzami, sieciami społecznościowymi oraz wyświetlaniem zdjęć.
Panel statystyk Jetpack
5. Editorial calendar
Wtyczki odpowiadają nie tylko za funkcjonalność i atrakcyjny wygląd naszego bloga. Wiele z nich po prostu ułatwia nam pracę i pozwala na efektywniejsze zarządzanie treścią i planowanie kolejnych projektów. Niezależnie od tematyki, którą się zajmujemy, to od regularności pojawiania się nowych wpisów oraz naszej konsekwencji, zależeć będzie popularność serwisu. Tworząc własną stronę, musimy pamiętać o zarządzaniu kolejnością postów i ich cyklicznym publikowaniu oraz udostępnianiu. Natłok zajęć sprawia jednak, że czasami ciężko sprostać szybkiemu tempu internetowego życia. Specjalnie dla takich blogerów została stworzona wtyczka Ediotorial calendar. Kalendarz umożliwia łatwą edycję wpisów i planowanie daty ich publikacji. Przejrzysty rozkład treści oraz ograniczone do absolutnego minimum funkcje dodatkowe, umożliwiają łatwe kontrolowanie postępów pracy i terminów.
Panel publikowania wpisów Editorial calendar.
Autor. Paweł Łaniewski