Co nowego już wkrótce w polskiej wyszukiwarce Google?


Ostatnie istotne zmiany w wyszukiwarce
Do najważniejszych zmian, które zostały wprowadzone w wyszukiwarce Google zaliczyć możemy z pewnością wdrożenie Grafu wiedzy(Knowledge Graph) oraz wyszukiwarki lotów.
Knowledge Graph
Graf wiedzy został wprowadzony w polskich wynikach wyszukiwania już w maju 2013 roku. Jest to pewnego rodzaju baza danych, pokazują powiązania między obiektami. Wpisując frazę związaną z jakimś obiektem(a tym może być osoba, wydarzenie, miejsce) zobaczymy po prawej stronie wyników wyszukiwania zbiorcze podsumowanie najważniejszych informacji oraz odnośniki do powiązanych obiektów.
Przykładowe zapytanie objęte grafem wiedzy
Wyszukiwarka lotów
W marcu 2014 wyszukiwarka Google zaczęła pokazywać informacje o dostępnych lotach, jeżeli wpisaliśmy odpowiednią frazę związaną z podróżą lotniczą, np.: „lot warszawa gdańsk”. Wyświetlanie propozycji połączeń lotniczych jest możliwe dzięki uruchomionej usłudze wyszukiwania lotów (http://google.pl/flights/).
Wyniki wyszukiwania zintegrowane z wyszukiwarką lotów
Czego jeszcze nie ma w polskiej wersji Google?
Obie te usługi były dostępne w pierwszej kolejności w USA, dopiero później zostały wprowadzone do Polski. Przyglądając się temu, jak wygląda wyszukiwarka dla użytkowników ze Stanów Zjednoczonych można łatwo dowiedzieć się, jakie zmiany zostaną wprowadzone w przyszłości także dla użytkowników z Polski. W większości przypadków nowe funkcjonalności wprowadzone w amerykańskiej wersji wyszukiwarki, pojawiły się później w edycji polskiej.
Oto kilka ciekawostek dotyczących wyświetlania wyników wyszukiwania dla specyficznych fraz kluczowych, które jeszcze nie są dostępne dla szerszego grona w Polsce.
Sprawdzanie adresu IP
Wpisując jedną spośród fraz: „ip”, „my ip”, what is my ip” dostaniemy informacje o swoim adresie IP bez odwiedzania żadnej ze stron z wyników wyszukiwania. Stosowna informacja zostanie wyświetlona nad wynikami wyszukiwania
Z pewnością wprowadzenie takiej zmiany odbiło się negatywnie na wszystkich portalach, dających możliwość sprawdzenia swojego adresu IP.
Informacja o adresie IP wyświetlona nad wynikami wyszukiwania
Notowania giełdowe
Amerykanie mogą uzyskać prosto z wyszukiwarki informacje odnośnie dotyczące cen akcji(giełda NASDAQ). Po wpisaniu odpowiedniej frazy będącej symbolem giełdowym spółki, (np. GOOG jeśli chcemy zobaczyć wykres cen akcji Google) nad wynikami wyszukiwania pojawia się wykres umożliwiający porównanie cen akcji w różnych przedziałach czasu(1 dzień, 5 dni, 1 miesiąc, 3 miesiące itp.) Podawana jest także cena z otwarcia i zamknięcia rynku giełdowego.
Wprowadzenie tego rodzaju dodatku w Polsce zapewne może zaszkodzić portalom poruszającym tematykę giełdową jak. Np. Money, czy Bankier.
Wykres cen akcji CISCO
Opisy leków
Internauci za oceanem nie muszą już także dogłębnie eksplorować wyników wyszukiwania szukając informacji dotyczących leków. Te są bowiem dostępne prosto ze strony wyników wyszukiwania. Informacje na temat innych nazw leku, zagrożeń, możliwych skutków ubocznych, czy przeciwwskazań znajdziemy w notce obok wyników wyszukiwania. Jest to jeden z typów obiektów dostępnych w Knowledge Graph.
Informacje o leku Prozac jako Knowledge Graph
Wyniki meczów
Amerykanie mogą cieszyć się również najnowszymi wynikami meczów swoich ulubieńców z NFL/NHL/NBA prosto z wyszukiwarki. Wpisując bowiem frazę będącą nazwą drużyny(np. „LA Lakers”) poza informacjami o drużynie w grafie wiedzy, nad wynikami wyszukiwania znajdziemy również informacje o wynikach ostatnich meczów danej drużyny. Wprowadzenie tego typu zmian z pewnością przyczyniło się do obniżenia liczby odwiedzających serwisy typu Livescore, prezentujących wyniki bieżących wydarzeń sportowych.
Informacje o najbliższych spotkaniach LA Galaxy
Ostrzeżenia o żywiołach
Alarmy żywiołowe to kolejny ciekawy element, wyświetlany w wynikach wyszukiwania. Jeżeli w danym czasie były wydawane ważne komunikaty dotyczące niebezpiecznych zjawisk, to wpisując frazę związaną z danym zjawiskiem + nazwa miejsca ujrzymy w wynikach wyszukiwania stosowny monit.
Ostrzeżenie o zamieci śnieżnej w Nowym Jorku
Filtrowanie przepisów
Bardzo ciekawe dodatkowe możliwości daje wyszukiwarka dla użytkowników z US, jeżeli wpisują oni szczegółowe frazy będące nazwami potraw. Użytkownicy mogą wtedy filtrować przepisy w wynikach wyszukiwania pod względem:
- obecności konkretnych składników
- czasu przygotowania potrawy
- kaloryczności dania.
Nie wydaje się, jakoby taka zmiana mogła skrzywdzić portale z przepisami kulinarnymi, w końcu w wynikach wyszukiwania Google nie podaje konkretnych informacji, a jedynie filtruje je, dopasowując lepiej do zapytania użytkownika. Możliwe jednak, że tracą tutaj portale nie stosujące schema.org.
Dodatkowe możliwości przy wyszukiwaniu potraw
Słowa piosenek
Jak podało kilka portali internetowych, pod koniec grudnia 2014 roku wyszukiwarka Google zaczęła wyświetlać teksty piosenek dla fraz typu: „nothing else matters lyrics”. Jak podały amerykańskie strony internetowe, póki co tylko zapytania dla kilku utworów muzycznych zwracały wynik w postaci tekstu piosenek.
Źródła tych informacji wraz ze screenami można znaleźć pod adresami:
http://www.hotfix.pl/google-pokaze-slowa-piosenki-w-wynikach-wyszukiwania-n10250.htm
http://techcrunch.com/2014/12/22/google-adds-song-lyrics-to-top-of-search-results-points-searchers-to-google-play/
http://time.com/3645526/google-song-lyrics-search/
Jeżeli funkcja ta będzie wdrażana na szerszą skalę i dotrze również do Polski, portale takie jak Tekstowo.pl powinny się obawiać wpływu tychże zmian na liczbę użytkowników.
Co jeszcze?
Poza wyżej wymienionymi, wyszukiwarka Google za granicami Polski daje jeszcze kilka ciekawych opcji:
- Śledzenie przesyłek UPS – wystarczy w polu wyszukiwania wpisać numer listu przewozowego.
- Godziny i miejsca przylotów i odlotów dla lotów danych linii – jeżeli w wyszukiwarce wpiszemy nazwę i numer linii.
- Dane dotyczące stopy bezrobocia w danych miastach – pojawią się w formie wykresu dla fraz takich jak "unemployment rate chicago".
Jak podejrzeć zagraniczne wyniki wyszukiwania?
Korzystanie z wersji zagranicznej wyszukiwarki jest możliwe dzięki specjalnemu adresowi URL. Żeby skorzystać np. z amerykańskiej wyszukiwarki Google, najlepiej będzie się wylogować z usług Google lub otworzyć nową kartę w trybie incognito, a następnie wpisać adres: http://google.com/ncr.
Korzystając z wyszukiwarki pod tym adresem, nie zostaniemy przekierowani na polską wersję wyszukiwarki.
Dobre Google, złe Google?
Analizując zmiany i kolejne dodatki do wyszukiwarki można dojść do wniosku, że pomysłowość Google pod tym względem może się nigdy nie skończyć. Zyskiwać będą użytkownicy, którzy szybciej uzyskają dostęp do poszukiwanej informacji, jednakże z pewnością stracą na tym portale, które takie informacje publikują. Niestety, z Google ciężko walczyć, więc może lepiej planując kolejny biznes wziąć pod uwagę to, czy w przyszłości Google nam nie zaszkodzi?
Opracowanie na podstawie: http://www.google.com/insidesearch/tipstricks/all.html