Od czego rozpocząć prowadzenie bloga?


Prowadzenie bloga firmowego to nie tylko świetna metoda komunikacji, ale również narzędzie służące edukowaniu Twoich klientów. Dzięki niemu możesz wzmocnić relację z Twoimi odbiorcami oraz podkreślić Twoją rolę jako eksperta, również wśród tych, którzy jeszcze nie skorzystali z Twojej oferty. Jak wykorzystać to narzędzie? Od czego zacząć pracę nad blogiem?
Pierwsza zasada tworzenia treści na bloga brzmi: Nie ma złej publiczności, są tylko dobre pomysły, dzięki którym możesz do niej trafić. Zastanów się nad tym, czy produkt, który oferujesz, jest prosty w obsłudze, przeanalizuj też rozmowy z klientami, popytaj znajomych o to, jakich porad oczekują od firmy, która posiada podobną ofertę lub realizuje usługę z podobnej kategorii. Przyjrzyj się również działaniom konkurencji, pytaniom na forach i grupach dyskusyjnych. Pomoże Ci to zagłębić się w sposób myślenia Twoich klientów.
Social media to jedna rodzina
Mimo różnic w korzystaniu i celów, jaki spełniają kanały w mediach społecznościowych takich jak Facebook, Twitter, Instagram, Google+ czy blogi, mają one cechę wspólną: Tworzą społeczność. Dlatego w pisaniu artykułów warto skorzystać z analizy treści dostępnych na pozostałych kanałach, z których korzystasz. Przyjrzyj się ich statystkom. Zobacz, co się lajkuje, jakie treści dostały najwięcej komentarzy w ostatnim czasie. Jeśli jest to np. zdjęcie, na którym pokazane jest, jak domowym sposobem wyczyścić okna, a Ty zajmujesz się ich produkcją, napisz o tym post. Pamiętaj jednak, że dobry temat to nie wszystko. Musi być podany we właściwy sposób.
Język, który da do zrozumienia
Ta część pracy nad blogiem wymaga czasu. To jak rozmowa z nowo poznanym znajomym, musicie trochę pogadać, żeby znaleźć wspólne fale. Pracując nad postem zastosuj regułę: UPS, czyli upraszczaj, przywołuj i skonkretyzuj. Pierwsza jej część odwołuje się do prostego sposobu przekazywania informacji, druga do przybliżenia użytkownikowi tematu poprzez powoływanie się na sytuacje, z którymi się spotyka. Ostatnia część mówi o weryfikacji tekstu pod względem zrozumienia. Na tym etapie pracy nad tekstem usuń te fragmenty, które nic nie wnoszą. Tekst powinien być przyjemny, ale przede wszystkim nieść konkretny przekaz.
O czym pisać?
Blog firmowy powinien stawiać Cię, jak wspomniałem wcześniej, w pozycji eksperta. Nie kopiuj więc na nim artykułów z innych stron, a jeśli temat jest powszechnie znany, dodaj do niego coś od siebie. Blog to świetne miejsce na edukację klienta w zakresie usług i produktów. Jeśli oferujesz specjalistyczny sprzęt, możesz pokazać na nim sposoby użytkowania narzędzi lub zaprezentować z czym produkt sobie poradzi. Tutaj warto zapamiętać, że to, co Ty wiesz o produkcie, niekoniecznie jest jasne dla użytkownika. Dlatego pamiętaj, aby pisząc artykuł brać to pod uwagę. Kolejną możliwością edukowania klienta jest przekazanie użytkownikowi wiedzy okołotematycznej np. sprzedając szczoteczki do zębów możesz prezentować porady dotyczące dbania o zęby. Dobrym pomysłem jest też informowanie poprzez bloga o nowościach, które wprowadzasz w swojej ofercie.
Na koniec rada: Myśl o blogu jak o produkcie, a nie banerze reklamowym. To narzędzie do autokreacji, a nie autopromocji. Blog musi być przydatny użytkownikowi. Klient powinien pomyśleć: Ta firma dba o to, żebym był na bieżąco z jej ofertą i podsuwa mi fajne pomysły, a nie: O, znów napisali jacy to oni są fajni.
PS: Gotowy do napisania pierwszego posta? Masz jakieś pytania? Zapraszam do dyskusji:)