Próbki tekstu a proces rekrutacyjny copywritera – prawo autorskieCopywriting i rekrutacja
O tym jak zabezpieczyć interesy copywritera freelancera podczas tworzenia „tekstów próbnych” pisał kilka tygodni temu mec. Marcin Lassota z Kancelarii Adwokackiej LASSOTA I PARTNERZY. A jak wygląda sytuacja z tekstami próbnymi tworzonymi w ramach procesu rekrutacji do pracy etatowej? Na pytania z tym związane, odpowiada specjalista prawa pracy mec. Wojciech Krawiec, z tej samej Kancelarii.

Próbki tekstu w przypadku procesu rekrutacyjnego

Czy jeśli pracodawca zleca wykonanie próbki tekstu w ramach procesu rekrutacyjnego , to może je później wykorzystać (bezpłatnie) jeśli nie zatrudnia kandydata? 

W takiej sytuacji, co do zasady wysłanie próbki tekstu w ramach procesu rekrutacyjnego nie oznacza udzielenia żadnej licencji potencjalnemu pracodawcy. Pracodawca nie może zatem – zgodnie z prawem – wykorzystać otrzymanych od kandydata próbek (nawet jeśli zostały przygotowane specjalnie na okoliczność danej rekrutacji). Gdyby jednak pracodawca stwierdził, że któraś z próbek podesłanych w toku procesu rekrutacyjnego jest na tyle dobra, że warto by ją było wykorzystać, to musi się skontaktować z jej autorem i ustalić warunki licencji. W tym warunki finansowe.


Czy pracodawca może tak sformułować ogłoszenie, by możliwe było wykorzystanie otrzymanych przez kandydatów próbek pracy na zadany temat?

Można oczywiście sobie wyobrazić zamieszczenie w ogłoszeniu o rekrutacji informacji, że przesłanie próbki tekstu jest jednoznaczne z udzieleniem nieodpłatnej, niewyłącznej licencji na jej opublikowanie w danej formie (drukiem, w internecie itp.) z prawem do dokonania korekty i redakcji tekstu. Licencja niewyłączna nie musi być zawarta na piśmie, wystarczy więc, że za pomocą czynności dorozumianych możemy domniemywać, że autor wyraził zgodę. Mówiąc w sposób mniej prawniczy – jeśli w ogłoszeniu pojawi się informacja o tym, że przekazanie próbek tekstu jest równoznaczne z udzieleniem licencji na ich opublikowanie, to – jeśli kandydat nie chce by ktoś jego tekst wykorzystał – nie powinien na takie ogłoszenie odpowiadać.

Dla celów odpowiedniego udokumentowania udzielenia licencji na druk tekstu, pracodawca może też w treści ogłoszenia zamieścić wzór oświadczenia o udzieleniu licencji, które każdy chętny do udziału w rekrutacji musiałby podpisać i wysłać wraz z próbką tekstu. Takie oświadczenie można łatwo zarchiwizować (a tymczasem dokładna treść ogłoszenia rekrutacyjnego, które do czasu pojawienia się ewentualnych problemów pewnie już zostanie ściągnięte z portali z ogłoszeniami o pracę, może w przyszłości być trudna do wykazania).


Czy kandydat powinien się jakoś zabezpieczyć przed wykorzystywaniem próbek tekstu stworzonych na potrzeby rekrutacji?

Kandydat, który nie chce by jego tekst był wykorzystywany poza procesem rekrutacji nie musi się martwić i nie ma potrzeby by dodawał jakiekolwiek zastrzeżenia, o ile w ogłoszeniu o rekrutacji nie pojawia się informacja o tym, że samo wysłanie tekstu oznacza zgodę na udzielenie licencji. Gdy jednak taka informacja w treści ogłoszenia się pojawia, jedynym sposobem by nie oddawać swojego tekstu za darmo jest rezygnacja z rekrutacji. Na marginesie warto zauważyć, że pobieranie licencji i wykorzystywanie próbek tekstów z rekrutacji, jest uważane za nieprofesjonalne i z góry sprawia, że potencjalni kandydaci będą firmę oceniać negatywnie (co oczywiście może zniechęcić wartościowych kandydatów do pracy w takiej firmie).


Copywriter na etacie

A jak to wygląda później? Kiedy copywriter zostanie już zatrudniony na etacie? Czy pracodawca automatycznie nabywa prawa autorskie majątkowe do prac stworzonych podczas i w ramach pracy etatowej?  Czy konieczne jest podpisanie dodatkowych dokumentów związanych z przekazywaniem praw majątkowych?

Prawa do utworów chronionych prawem autorskim stworzonych w ramach stosunku pracy wraz z ich odbiorem nabywa pracodawca. Wynika to z art. 12 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, który reguluje zagadnienie tzw. utworu pracowniczego. W tym celu nie ma potrzeby zawierania specjalnych postanowień w treści umowy o pracę, choć wielu pracodawców dla uniknięcia wątpliwości i tak zawiera odpowiednie zapisy w umowach o pracę. Należy jednak pamiętać, że to dotyczy jedynie utworów stworzonych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych. Jeżeli jednak utwór powstanie poza wykonywanie obowiązków służbowych, np. gdy grafik w agencji reklamowej odpowiedzialny wyłącznie za kwestie graficzne sam, choćby w czasie pracy, wpadnie na pomysł chwytliwego hasła lub sloganu,  to prawa do takiego utworu nie przejdą automatycznie na pracodawcę. Nabycie praw do takiego hasła lub sloganu będzie wymagało zgody pracownika i potencjalnie ustalenia warunków finansowych udzielenia takiej zgody. Warto w tym miejscu dodać, że jeżeli pracodawca przez dwa lata od dnia odbioru utworu go nie rozpowszechnił, to pracownik może wyznaczyć mu dodatkowy termin. I jeżeli w tym dodatkowym terminie rozpowszechnienie również nie nastąpi, to prawa do utworu wracają do jego twórcy – pracownika.

--

Autor:  Wojciech Krawiec, adwokat w Kancelarii Adwokackiej LASSOTA I PARTNERZY (www.lassota.pl). Do jego specjalizacji należy prawo pracy, prawa własności intelektualnej, obsługa instytucji kultury i podmiotów korporacyjnych.  Prowadzi szkolenia z zakresu prawa pracy oraz ochrony danych osobowych - https://www.facebook.com/szkoleniaprawne

Podobał Ci się ten artykuł?
Unikalne i ekskluzywne artykuły na Twój adres E-mail.
Nie wysyłamy reklam, nie spamujemy. Zapisz się!
Zobacz także
Komentarze
Mądrala 2017-01-03, 20:09
A co w sytuacji, gdy zamawiający nie zapłacił wynagrodzenia za teksty, z których korzysta, tzn. opublikowal je nie podając źródła dla informacji Wykonawcy, tzn miejsca gdzie to zrobił. Wykonawca nie wie, gdzie może przeczytać swoje teksty i czy w takiej sytuacji, może je uznawać nadal za swoje i je opublikowac gzie indziej?
Sebastian Jakubiec (websem.pl) 2016-09-20, 13:46
@Marek, jak za mała - jak to przecież bez znaczenia? Wykorzystanie tekstu bez licencji to naruszenie praw autorskich i zgodnie z art 115-116 prawa autorskiego, czyn taki stanowi nawet przestępstwo! Tutaj nie ma znaczenia czy coś miało kosztować złotych 10,- czy 40 000,-. O swoje prawa Twórcy powinni się upominać zawsze kiedy to jest naruszane, w końcu spowodowało szanowanie prawa autorskiego przez firmy - do czego jeszcze daleko ;)

Dla głodnych wiedzy - mamy całkiem obszerny poradnik w tej kwestii: http://websem.pl/prawo-autorskie-dekalog-prawny-dla-e-przedsiebiorcow-cz-1
hyperspace 2016-09-14, 16:50
Często copywriterzy mogą wykorzystywać teksty już przesłane, przeważnie nie spisuje się umowy o zrzeceniu się praw. Z drugiej strony jak copywriter wysyła tekst, może nie mieć zapłaty jak się tekst nie spodoba, a co się dzieją z tą treścią to nie wiadomo :)
Marek Extraseo 2016-09-14, 13:57
Spotkałem na swojej drodze kilku copywriterów którzy nadziali się na takie praktyki ze ktoś oferując im prace chciał 10 tekstów testowych które wykorzystał nie płacąc za nie. Trudno było dociekać swoich praw gdyż wartość była za mała.
Dodaj komentarz
*
*
*
Redakcja WhitePress zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Bloguj, inspiruj, zarabiaj!
Stworzyliśmy nowy moduł dla influencerów.
Zarejestruj się
Zapytaj o ofertę SEO.
Zintegrowane usługi SEO
dla wymagających.
Napisz do nas
Skuteczne narzędzie
wspierające e-Marketing.
Zobacz jak działa platforma
Sprawdź możliwości
Śledź nas na
Facebooku
Zobacz również
WhitePress sp. z o.o.
43-300 Bielsko-Biała
ul. Legionów 26/28
NIP: 937-266-77-97
Konto: 45 1240 1170 1111 0010 5429 3648

redakcja@whitepress.pl
tel.: 33 470 30 48
Biuro otwarte PN-PT: 8.00-16.00
Top