MAM STRONĘ AGENCJA SEO
Porady dla osób prowadzących własną stronę.
4
5

Content Marketing i SEO dla dużych firm - case study!Content Marketing i SEO dla dużych firm
Wg J.K. Bieleckiego pierwszy milion trzeba ukraść, a niektórzy dopowiadają, że później jest już łatwiej. W kontekście finansowym – być może. Jednak w kontekście SEO, jest to zadanie o wiele trudniejsze. W ramach niniejszego case’a odpowiemy na pytanie: czy zwiększanie widoczności serwisów, które już dawno zdominowały swoje nisze, jest prostym wyzwaniem?

Czy sukcesywne zwiększanie widoczności dużych witryn, które już dawno zdominowały swoją niszę jest łatwe? Warto przeczytać jak to robi Qantum - partner Nowej Koncepcji SEO dla znanej marki jaką jest Castorama.

 

Od razu śpieszymy z odpowiedzią: sukcesywne pozyskiwanie coraz większego ruchu dla rozbudowanych witryn, osiągających już bardzo dużą widoczność w Google i posiadających wiele zapytań brandowych, nie jest wcale takie proste.


Cel i założenia

Na początku 2014 roku otrzymaliśmy niezwykle ambitne zadanie, jakim była opieka SEO i CM nad serwisem bardzo dużego klienta z branży home&garden, jakim jest Castorama. Jako główne cele działań obrane zostały: wzrost ruchu organicznego w całym serwisie oraz poszerzenie widoczności o nowe grupy słów kluczowych, ściśle powiązanych z główną tematyką serwisu.
Cele pośrednie zostały zdefiniowane jako zwiększenie zaangażowania oraz ilości użytkowników systematycznie odwiedzających serwis oraz zbudowanie wizerunku eksperta, również w przypadku nowych nisz, o które zasięg witryny docelowo miał zostać poszerzony.

Sytuacją wyjściową były ruch i widoczność datowane na luty 2014 roku – 20 000 punktów w skali SearchMetrics.

 

Rozpoczęcie pracy i efekty działań (rok 2014)

W pierwszej kolejności wykonany został ogólny przegląd witryny. Jego głównym celem było wykazanie miejsc na stronie, które warte były rozbudowy pod kątem treści.
W ramach comiesięcznej opieki systematycznie wykonywane były poniższe działania w ilościach bardzo zróżnicowanych, w zależności od strategii obranej w danym miesiącu. Czasem działania ukierunkowane były na podniesienie widoczności konkretnych słów kluczowych, innym razem na poszerzenie jej o nowe frazy, a czasem podniesienie ogólnej jakości serwisu.

Działania wewnątrz serwisu:

 • rozbudowa treści na podstronach produktowych
 • tworzenie opisów dla nowych produktów
 • publikowanie artykułów poradnikowych (ok. 200/mies.)
 • tworzenie opisów kategorii

Działania zewnętrzne:

 • promocja na forach dyskusyjnych (WOMM) (ok. 60/mies.)
 • publikacje content marketingowe (ok. 130/mies.)

Efekt systematycznej pracy, ukierunkowanej na nieustanne podnoszenie jakości całej witryny oraz rozbudowę już istniejących podstron, doskonale jest widoczny na poniższym wykresie:

 

Nieoczekiwane i oczekiwane problemy

Pierwszą przeszkodą na drodze do zwiększania ruchu dla dużych witryn na zapytania związane z konkretną niszą jest fakt, że relatywnych słów kluczowych, o które warto ją rozbudowywać nie przybywa zbyt wiele. Dochodzimy zatem do momentu, w którym szanse na spektakularne zwiększanie widoczności znacznie maleją.
Kolejną przeszkodą jest antymonopolowy algorytm Google’a, który coraz częściej nie pozwala w pełni zdominować wszystkich zapytań związanych z daną branżą czy też konkretnym tematem przez jedną domenę, dając tym samym szansę mniejszym stronom internetowym. Dobrym przykładem są tutaj serwisy ogólnotematyczne o potężnym zasięgu, takie jak chociażby Allegro, Oferia i Ceneo. Pomimo poziomu ich rozbudowania, autorytetu i ilości pozyskanych odnośników, wciąż nie są w stanie zajmować pierwszych miejsc dla każdego słowa kluczowego, które pokrywają swoim contentem. Inną przeszkodą, jaką można napotkać w przypadku wielkich portali, jest brak pełnej kontroli nad serwisem oraz nad czasem realizacji zalecanych wdrożeń.

Mimo wszystko najistotniejszym problemem jest ryzyko. W przypadku wielkich serwisów wdrożenie nawet najdrobniejszej zmiany, zaleconej przykładowo w trakcie audytu optymalizacji dla sekcji pojawiającej się w obrębie całej witryny, bądź też dużego klastra podstron (np. podstron kategorii), może mieć bardzo duży wpływ na widoczność całej domeny. Czasami trudno jest przewidzieć, jak zareaguje algorytm, jakie sygnały do niego wyślą użytkownicy i jak długo należy odczekać z wyciągnięciem wniosków, czy zamiana ta miała rzeczywiście pozytywny wpływ na całą stronę.


Jednak najtrudniej jest gdy...

Przykładem jednej z największych przeszkód dla agencji marketingowej są problemy związane ze zmianą serwisu, podczas której, pomimo rzetelnego przygotowania, coś pójdzie nie do końca po naszej myśli. Na przykład zmieni się architektura wewnętrznych adresów url, ich nazwy oraz zawartość, a także linkowanie wewnętrzne.

W takim przypadku bardzo wiele sygnałów rankingowych, na podstawie których algorytmy Google’a wyliczają widoczność dla witryny na konkretne słowa kluczowe, zostaje zwyczajnie urwanych. Powoduje to utracenie sporej części zasięgu organicznego, a także generuje błędy w trakcie przejścia przez nieaktualne odnośniki zewnętrzne.
Naprawa tego problemu jest czasochłonna i skomplikowana, co może skutecznie sparaliżować możliwość zwiększania widoczności takiej domeny na bardzo długi czas.

 

Działania wykonane w 2015

Zakres prowadzonych w 2015 roku działań nie uległ wielkiej zmianie, jeżeli chodzi o ich dywersyfikację. Zmieniły się jednak nieco ich proporcje i zdecydowanie postawiono na kreatywność oraz wysoką jakość, która została zdefiniowana jako „dostarczenie użytkownikowi wszystkich informacji jakich potrzebuje w danym zakresie". Jednym z przykładów jest tworzenie treści poradnikowych, dzięki którym użytkownik odnajdywał odpowiedzi na zadane pytania, wiele czynności mógł wykonać samodzielnie, a w drodze do celu jego głównym wsparciem były produkty sprzedawane w witrynie.
Po zmianie serwisu na nowy i znacznej utracie widoczności, wykonany został dodatkowo szereg audytów: optymalizacji, treści oraz linków, które na ten moment kierowały do podstron zwracających komunikat o błędzie 404.

Działania wewnątrz serwisu:

 • rozbudowa treści na podstronach produktowych
 • tworzenie opisów dla nowych produktów
 • publikowanie artykułów poradnikowych (ok. 140/mies. – obszerniejsze artykuły)
 • tworzenie opisów kategorii

Działania zewnętrzne:

 • promocja na forach dyskusyjnych (WOMM) (ok. 320/mies.)
 • publikacje content marketingowe (ok. 160/mies.)

Działania dodatkowe: (od maja 2015)

 • audyt optymalizacji (ogólny)
 • audyt optymalizacji (dla pojedynczych sekcji)
 • audyt linków kierujących do domeny
 • odnalezienie adresów, które przestały generować ruch
 • przekierowanie sygnałów rankingowych z podstron starego serwisu na relatywne w nowym

 

Podsumowanie lat 2014-2015

Chociaż sukcesywne zwiększanie widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania Google (i nie tylko) dla dużych portali nie jest takie proste (zwłaszcza kiedy doliczymy do tego problemy związane ze zmianą serwisu), w żadnym wypadku nie oznacza to, że nie da się tego celu osiągnąć.

W 2014 udało się nam zwiększyć widoczność całego serwisu o 60%.
W 2015 wzrost w stosunku do roku 2014 wyniósł 34%.
W skali dwóch lat widoczność serwisu została zwiększona aż o 115%.

Istnieje wiele sposobów na rozwijanie treści, odszukiwanie niezagospodarowanych nisz (w tym kreowanie nowych), które pozwalają osiągać sukces i jednocześnie pokrywają się z celami biznesowymi dużego klienta.
Dzięki ich sukcesywnemu wdrażaniu i dobrej, transparentnej komunikacji z klientem podczas całej współpracy, można osiągać bardzo dobre wyniki mimo nieoczekiwanych problemów.
Poniżej widzimy efekty kampanii, która nie ma ustalonego końca, bowiem opiera się na założeniu nieustannej troski o dobro klienta, wspartej dobrą komunikacją w kwestii chociażby trendów sprzedażowych:

Nawet pomimo odcięcia wielu sygnałów rankingowych, które spowodowały znaczny spadek widoczności, udało się odzyskać wcześniejszy zasięg i nawet go przeskoczyć, bijąc tym samym kolejne rekordy.

Należy też zauważyć, że działania mające na celu odzyskanie ruchu i widoczności dla odłączonych sekcji nie zostały jeszcze ukończone nawet w 50%-ach, a zatem możemy się spodziewać znaczącej poprawy wyniku w dniu, kiedy zostanie to już zrobione. Na tak wyraźne zwiększenie widoczności składają się w bardzo dużej mierze działania SEO podjęte od czasu migracji, a także nieustanne rozwijanie i ulepszanie działów, które za pomocą content marketingu zbudowały bardzo duże zaangażowanie ze strony użytkowników.

Na tym praca agencji oczywiście się nie kończy. Należy nadal dbać o pozyskiwanie wartościowego dla klienta ruchu i nieustannie rozwijać kompetencje, ponieważ granice zawsze leżą dokładnie tam gdzie je sobie wyznaczymy. Dziś jest to podwojenie widoczności sprzed dnia spadku, jutro może to być podwojenie tej obecnej.
Dlaczego warto tak uparcie iść do przodu? Ponieważ pracując z sukcesami dla klienta oraz będąc transparentnym w swoich działaniach, stajemy się coraz lepsi w tym co robimy i otwieramy przed sobą kolejne możliwości.

 

Autor artykułu: Łukasz Trześniewski – SEO manager w agencji marketingowej Qantum. Specjalizuje się w technicznym SEO. Pomaga w ściąganiu nakładanych przez Google kar i filtrów. Na co dzień zajmuje się przeprowadzaniem audytów optymalizacji, analizą widoczności oraz planowaniem strategii SEO. W wolnych chwilach przeprowadza testy związane ze sposobem działania algorytmu Google oraz śledzi wszystkie nowinki, aby zawsze być na bieżąco z wiedzą.

Podobał Ci się ten artykuł?
Unikalne i ekskluzywne artykuły na Twój adres E-mail.
Nie wysyłamy reklam, nie spamujemy. Zapisz się!
Zobacz także
Komentarze
Krzysztof 2017-01-11, 09:22
Naprawdę przydatny artykuł z którego można podpatrzyć kilka sposobów na pozycjonowanie własnej strony. Ciekawi mnie ile kosztuje taka usługa dla tak dużego klienta?
Mirek 2016-12-13, 15:20
Bardzo ciekawy wpis. Robią wrażenie liczby i włożona praca. Content i przemyślane linki. Jako samouk wiem, ze muszę się brać do pracy. Z tego co widzę to mam roboty na najbliższe 100 lat. Pozdrawiam
Szymon Słowik 2016-09-15, 14:11
@Damian Nie pamiętam już, o co chodziło i nie chcę weryfikować treści artykułu po raz kolejny, ale jeśli gdzieś popełniłem błąd to przepraszam :P
zastępczy 2016-09-14, 15:57
Bardzo lubię konkretne przykłady na żywym organizmie, dzięki :)
Damian 2016-09-14, 14:58
@Szymon Słowik

Zanim odeślesz kogoś do szkoły zawsze zastanów się 2 razy czy się nie ośmieszasz :)

Start - widoczność 100 UU.
Po roku widoczność wzrosła o 155%. Czyli 2014 to widoczność 255 UU.
Po kolejnym roku widoczność wzrosła o dalsze 133% - czyli widoczność ~594UU.

Jak ma się 100 do 594? :D 205%? :D

Tłumacząc Ci gdzie popełniłeś błąd podobnie jak autorzy na początku (teraz już liczby są poprawione). Wzrost o 150% to nie jest x*1,5 tylko x*2,5.
Ewelina 2016-06-21, 10:36
Interesujący przykład. Ktoś wykonuje kawał dobrej roboty. Więcej takich case'ów!
Szymon Słowik 2016-04-07, 13:42
@Damian trzeba było na matematyce uważać. Jeśli na początku widoczność serwisu wynosiła x, po roku 155%x, a rok później jeszcze 133% tego, to mamy prosty rachunek (1,55 x)* 1,33 = ok. 2,06...
Alexmendoza 2016-03-25, 22:36
Jest się czym pochwalić, gratulacje i plus za transparentność.
Krzysztof 2016-03-22, 10:29
Dzięki za ciekawy case!
Lan-Bud 2016-03-14, 12:10
Ilość pracy faktycznie robi wrażenie: 200 artykułów co miesiąc! Co do for to rozumiem, że chodzi o ilośc postów a nie wątków czy for?
Bartek - Memtor 2016-03-08, 12:15
Bardzo ciekawy case study. Ilość przeprowadzonych działań, zarówno wewnątrz serwisu jak i zewnętrznych robi duże wrażenie, ale faktycznie z wyliczeniami coś się nie zgadza bo jeśli sytuacja wyjściową to 20 000 punktów, a widoczność serwisu została zwiększona o 205% to na koniec powinno być ponad 60 000, a tego na załączonym wykresie nie widać. Jest jednak rozbieżność w datach, bo na pierwszym wykresie zaznaczony jest początek współpracy w lutym 2014 a na ostatnim wykresie około lutego ale 2013 roku :)
Tomek 2016-03-05, 16:47
Ciekawy case. Jako, że nieco powiązany jestem z branżą, to widziałem, że ktoś dla castoramy wykonuje dobrą robotę! Jeszcze, żeby ich strategia social (głównie FB) była przemyślana...
Damian 2016-03-04, 19:13
W 2014 udało się nam zwiększyć widoczność całego serwisu o 155%.
W 2015 wzrost w stosunku do roku 2014 wyniósł 133%.
W skali dwóch lat widoczność serwisu została zwiększona aż o 205%.

Coś się liczby Wam nie zgadzają :)
Robert 2016-03-04, 18:34
Bardzo obszerny i wyczerpujący temat case study. Dotychczas nie spotkałem się jeszcze z podobnym, a mam tu na myśli opisanie prowadzonych przez Was działań dla tak "grubej ryby" jaką jest Castorama :) Coraz bardziej podoba mi się też "Nowa koncepcja SEO". Oby więcej takich case'ów !
Dodaj komentarz
*
*
*
Redakcja WhitePress zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Bloguj, inspiruj, zarabiaj!
Stworzyliśmy nowy moduł dla influencerów.
Zarejestruj się
Zapytaj o ofertę SEO.
Zintegrowane usługi SEO
dla wymagających.
Napisz do nas
Skuteczne narzędzie
wspierające e-Marketing.
Zobacz jak działa platforma
Sprawdź możliwości
Śledź nas na
Facebooku
Zobacz również
WhitePress sp. z o.o.
43-300 Bielsko-Biała
ul. Legionów 26/28
NIP: 937-266-77-97
Konto: 45 1240 1170 1111 0010 5429 3648

redakcja@whitepress.pl
tel.: 33 470 30 48
Biuro otwarte PN-PT: 8.00-16.00
Top