Treści przyjazne SEO - zobacz jak je przygotować!


Jak to osiągnąć?
Uwaga! Na wstępie musisz mieć poprawnie wykonane SEO na stronie. Bez tego jakiekolwiek działania będą bezcelowe.
Jak rozpocząć tworzenie SEO przyjaznych treści
Tworzenie SEO przyjaznych treści można podzielić na dwie części – sztywne reguły oraz luźne myśli.
Najważniejsze „luźne myśli” to:
-
Pomyśl zanim napiszesz!
Zanim napiszesz artykuł, wpis na bloga czy opis produktu, odpowiedz sobie na pytanie: „jaki rodzaj tekstu potrzebny jest moim użytkownikom?”. Czego innego spodziewa się osoba wyszukująca w Google „jubiler Kraków” a czego innego „pierścionek zaręczony apart kalwaryjska”. Na pierwszy rzut oka i jedno i drugie zapytanie dotyczy jubilera. W istocie jednak pierwsze zapytanie jest bardzo ogólne. Użytkownik po prostu ma potrzebę odwiedzenia jubilera i być może zadania mu kilku pytań. Drugie zapytanie to już skonkretyzowany cel. Internauta prawdopodobnie szuka konkretnego jubilera i chce u niego zakupić konkretny produkt.
Teraz należy sobie odpowiedzieć na pytanie – czy treść, jaką otrzyma użytkownik trafiający z pierwszego, jak i drugiego zapytania może być taka sama? A może powinny się różnić tylko detalami?
-
Używaj paragrafów i formatowania
Z jednej strony oczywistość. Dla niektórych jednak napisanie kilkuset słów bez ani jednego paragrafu czy formatowania tekstu to żaden problem. Warto pilnować, aby artykuł poza byciem merytorycznym był także „przyjemny dla oka”. Pamiętaj, żeby ważniejsze słowa pogrubić, a kluczowe sentencje wyróżnić.
-
Używaj nagłówków
Dłuższe teksty należy podzielić na paragrafy oraz na sekcje. Warto, aby każda sekcja posiadała swój własny nagłówek. Nie chodzi jednak o tekst będący pogrubieniem z większą wielkością tekstu. Chodzi o wykorzystanie w kodzie strony znaczników <hx>, jak na przykład <h1>, <h2> i dalej, aż do <h6>.
Warto, aby nagłówek posiadał słowo kluczowe, które jest istotne dla danego artykułu. (Więcej o doborze słów kluczowych za chwilę.)
-
Twórz nie za długie artykuły
Użytkownicy niekoniecznie chcą czytać epopeje na temat wyboru pierścionka zaręczynowego. Potrzebują konkretnych informacji, na przykład dlaczego powinni wybrać diament, a nie cyrkonię, a także czy lepsze jest złoto białe, żółte czy może srebro. Jeżeli potrzebujesz przekazać naprawdę dużą ilość informacji, rozważ czy nie lepiej będzie utworzyć infografikę lub podzielić informację na kilka artykułów.
Artykuł nie powinien być sztucznie wydłużany w celu zmieszczenia jak największej ilości słów kluczowych.
W kwestii „luźnych myśli” jest to wystarczająca ilość informacji. W kwestii „twardych reguł” skupimy się na konkretnych częściach artykułu.
Twarde reguły, których lepiej przestrzegać!
Przede wszystkim należy wyjaśnić kwestię „słowa kluczowego”. O ile kilkanaście lat temu faktycznie stwierdzenie to miało sens, tak teraz raczej powinno się używać zwrotu „fraza”.
Lata temu użytkownicy korzystający z wyszukiwarek mieli tendencje do wpisywania zapytań składających się góra z dwóch słów, na przykład:
- Lotto
- Gry
- Rozkład jazdy
I tym podobne. Obecnie użytkownicy nauczyli się wpisywać dłuższe zapytania. Czasami wręcz zadają bardzo konkretne pytania zawierające ogromną ilość szczegółów, na przykład:
- Gdzie zamówić garnitur na miarę w Krakowie
- Jak wymienić uszczelkę w kranie
- Jaki samochód do 50 tysięcy złotych wybrać
Problem z frazami polega na tym, że musimy z takiego długiego zapytania wybrać słowa z których można stworzyć konkretne słowo kluczowe. Przykładowo:
- Garnitur na miarę Kraków
- Wymiana uszczelki
- Samochód do 50 tysięcy złotych
Tak utworzone słowa kluczowe można wykorzystać w nagłówkach, tytule, ale przede wszystkim w treści artykułu. Na pewno wpłynie to pozytywnie na pozycjonowanie stron w Google. Jak dokładnie powinny wyglądać te elementy?
-
Tytuł
Budując tytuł musisz pogodzić chęć zaciekawienia użytkownika z umieszczeniem słowa kluczowego. Dobrym przykładem są portale informacyjne. Kiedyś stosowały one tak zwane „onetowe tytuły”. Znaczyło to tyle, że tytuł miał się nijako do treści samego artykułu. Przykładowo, tytuł aktualności brzmiał „Trener reprezentacji Polski zwolniony!”. Wszyscy myśleli oczywiście, że chodzi o trenera reprezentacji w piłkę nożną, a po krótkiej lekturze okazywało się, że chodzi o zupełnie niepopularną w Polsce dyscyplinę. Na szczęście, portale wycofały się już z takich praktyk.
Niemniej jednak warto, aby w tytule pierwsze 3-4 słowa zawierały „nasze” słowo kluczowe. Jeżeli fraza ta brzmi na przykład „garnitur na miarę Kraków”, możemy spokojnie stworzyć w tytule „(…) garnitury na miarę w Krakowie”.
-
Treść
O treści sporo zostało napisane już wyżej. Niemniej warto pamiętać o odpowiednim nasyceniu artykułu słowami kluczowymi. Nie ma jednak reguły dotyczącej odpowiedniego nasycenie tekstu frazami. Dobrze jest pisać artykuł tak, aby słowa kluczowe naturalnie komponowały się w tekście. Mając na uwadze, że słowa kluczowe zostaną wykorzystane także w nagłówkach zawartych w tekście, a także mogą zostać dodane jako tekst alternatywny w obrazkach (alt=””) można odpuścić sobie upychanie słów kluczowych stricte w treści.
Nie powinniśmy przesadzać z długością tekstu. Przykładowo, trudno byłoby na temat ryzy papieru A4 napisać 3-stronnicowy artykuł, ale na temat mikrodermabrazji (zabieg kosmetyczny) już prędzej.
Każdy dłuższy artykuł powinien posiadać tak zwany lead, który krótko podsumowuje treść lub nakreśla tło pod cały artykuł. Powinien on mieć nie więcej niż 3 zdania i znajdować się przed samym artykułem.
Jak znaleźć odpowiednie tematy dla artykułów?
Właściciele stron tworząc treści chcą mieć pewność, że będą one wyszukiwane. Czy jesteś w stanie sprawdzić jaki wolumen ruchu będzie „zbierał” Twój artykuł? Otóż tak! I nie jest to trudne!
Oczywiście musisz brać pod uwagę, że podane poniżej dane są czysto szacunkowe oraz zależne od wielu czynników. Głównym czynnikiem jest oczywiście osiągnięta w wyszukiwarce pozycja.
Sprawdź, co jest teraz popularne
W SEO można także zastosować RTM czyli Real Time Marketing (Marketing Czasu Rzeczywistego). Wystarczy stworzyć temat poruszający jakiś popularny aktualnie temat. Odpowiednie nazwanie tytułu może sprawić, że zbudujemy naprawdę spory ruch!
Przykładem może być aktualność z 12 sierpnia, kiedy to Google ogłosiło, że zostaje przejęte przez nową spółkę Alphabet. Odpowiedni tytuł oraz treść (oraz wsparcie social media) sprawiły, że ruch na stronie wzrósł o ponad 1000%.
Gdzie szukać trendów? Możesz spróbować na Twitterze, Facebooku ale także w Google Trends. Wystarczy rzut oka na wyniki prezentowane globalnie lub (po wybraniu odpowiedniej opcji) dla Polski i już wiadomo co aktualnie jest popularne.
Innym przydatnym narzędziem jest Planer Słów Kluczowych w ramach Google Ads. Dzięki niemu po wpisaniu słowa kluczowego możemy otrzymać propozycje innych, podobnych słów kluczowych, ale także informacje o możliwym do wygenerowania ruchu oraz o sezonowości. Jest to szczególnie przydatne w momencie próby zajęcia wyników wyszukiwania na trudniejsze słowa kluczowe.
Po wybraniu planera pojawi się możliwość wybrania jednej z 4 opcji. Jeżeli posiadamy gotową listę słów kluczowych, wystarczy sprawdzić dla nich sezonowość oraz ilość wyszukań, czyli wybrać opcję numer 2.
W przypadku gdy wiesz tylko jakie słowa kluczowe będą Cię interesowały, wybierz 4 opcję. Pozwoli to na wygenerowanie propozycji słów kluczowych w oparciu o podane przez Ciebie frazy.
Ostatnie narzędzie które może Ci się przydać, to wyszukiwarka Google. Dzięki jej funkcjonalności w postaci autodopełniania posiadasz cenną informację, co wpisują najczęściej użytkownicy. Spróbuj zacząć wpisywać: „jak kuchenka”. Nagle okaże się, że poza oczywistymi zapytaniami typu „gdzie kupić” pojawią się pytania „jak działa…”. To może być bardzo ważna porada w kontekście tworzonego artykułu i pomysłu na tytuł treści.
Aby szybko otrzymać dużą liczbę propozycji opartych o Google Suggest proponuję skorzystać z narzędzia Ubbersuggest (http://ubersuggest.org/). Pamiętaj o wybraniu z listy wyszukiwarek Polskę!
- Słowo kluczowe powinno wystąpić co najmniej raz na paragraf,
- Tekst musi mieć więcej niż 500 znaków,
- Ilość tekstu do kodu strony (w źródle strony) musi wynosić ponad 40%.