Zarobki polskich blogerów i wydawców portali - wyniki ankietyzarabianie w internecie
Kampanie, artykuły sponsorowane, sieci afiliacyjne, programy partnerskie, reklamy, sprzedaż. To część sposobów na monetyzację bloga, czy portalu internetowego. Jak te i inne formy są oceniane przez blogerów i wydawców? Przedstawiamy wyniki ankiety.

Wiele osób w Polsce chciałoby zarabiać na prowadzeniu bloga lub portalu internetowego. Wiemy też, że wiele osób ma na tym polu swoje sukcesy. Jednak niewiele z nich dzieli się w sposób otwarty swoimi sposobami na zarabianie, a tym bardziej zarobkami. Dlaczego tak się dzieje? Ten problem związany jest m.in. z tym, że wciąż panuje przeświadczenie, że nie wypada mówić publicznie o tym ile się zarabia, szczególnie jeśli kwoty wynoszą dużo powyżej średniej wypłaty statystycznego Kowalskiego. Biorąc pod uwagę, że takie informacje szybko stają się pożywką dla mediów i hejterów - taki stan rzeczy nie dziwi. Z pewnością na tym polu wyróżnia się bloga Michała Szafrańskiego Jak oszczędzać pieniądze, który regularnie publikuje finansowe efekty swojej działalności oraz dzieli się swoim doświadczeniem w zarabianiu na blogu (Poradnik jak zarabiać na blogu i współpracować z firmami). Warto też zajrzeć na blog Krzysztofa Lisa Zarabianie na blogach, czy też blog Agnieszki Skupieńskiej Biznesowe info, gdzie znajdziemy konkretne kwoty pozyskane z reklamy, czy sieci afiliacyjnych.

Jakie więc możliwości zarabiania stoją przed blogerami i wydawcami? Które formy zarobkowania są najbardziej opłacalne? Właśnie na te pytania chcemy odpowiedzieć w naszym nowym cyklu “Monetyzacja blogów i portali internetowych”. W pierwszej przyjrzymy się wynikom ankiety, którą przeprowadziliśmy wśród blogerów i wydawców. Zapraszamy!


Wyniki ankiety

Ankieta była skierowana do osób aktualnie zarabiających na prowadzonych przez siebie blogach i portalach internetowych. Z oczywistych przyczyn nie udało nam się dotrzeć do wszystkich blogerów oraz wydawców, ale z zebranych przez nas wyników można wyciągnąć ciekawe wnioski. Ankieta składała się z 16 pytań jednokrotnego oraz wielokrotnego wyboru. Zależało nam przede wszystkim na zbadaniu tego, jakie formy zarobkowania są najbardziej popularne oraz najlepiej i najgorzej oceniane. Staraliśmy się także uzyskać informacje na temat tego, w którym momencie od rozpoczęcia działalności można liczyć na pierwsze pieniądze oraz co ma na to wpływ.


Kto wziął udział w ankiecie?

W ankiecie wzięły udział 183 osoby. Odpowiedzi udzieliło 77 kobiet, 94 mężczyzn oraz 9 osób reprezentujących formy prawne. Największa grupa ankietowanych prowadzi bloga/portal od ponad 5 lat (30,6%). W badaniu zatem wzięły udział osoby, które pracują nad swoim blogiem/portalem już dosyć długo.
 


Przeważająca liczba osób, które udzieliły odpowiedzi prowadzi 1 blog/portal (42,1%), na drugim miejscu znalazły się osoby z dwoma blogami/portalami (30,06%). Ponad połowa ankietowanych udzieliła odpowiedzi, że zarabia na wszystkich prowadzonych przez siebie blogach/portalach (60,1%). Osoby te zazwyczaj mają dwa blogi/portale (67 odpowiedzi) lub 1 blog/portal (23 odpowiedzi), co potwierdza tylko, że o wiele łatwiej jest kontrolować i czerpać korzyści finansowe z mniejszej liczby posiadanych stron. W ankiecie tylko 2 z 183 osób wskazało, że prowadzi 10 blogów/portali, natomiast 11 osób prowadzi ich więcej niż 10. W ostatniej grupie tylko 5 osób odpowiedziało, że zarabia na każdym z prowadzonych przez siebie blogów/portali. Co ważne taka liczba posiadanych stron wiąże się z koniecznością współpracy z redakcją, współautorami, fotografami - na to głównie wskazywali ankietowani.
 Tematyka przebadanych blogów/portali

Największą grupą tematyczną wybraną przez ankietowanych był lifestyle (32,2%), sporą grupę stanowi również kategoria Specjalistyczne/firmowe (25,1%). W odpowiedzi “Inne” padły takie kategorie jak: gry, sztuka, rozrywka, dom, motoryzacja, zarabianie przez Internet, czy edukacja.
 


Zarabianie - jak zacząć?

Jak się okazuje większość odpowiadających zaczęła zarabiać na blogu/portalu w mniej niż rok (31,7%) lub w więcej niż rok (31,7%). Trudno jest oczekiwać wyników z prowadzenia działalności od razu, ale jest to dobra wiadomość dla początkujących. Zarobki tych osób są jednak bardzo różnorodne - zaczynają się od kwoty ok. 50 zł aż do prawie 10 000 zł. Trudno w tym przypadku wyłonić jakąś ogólną tendencję. Dodatkowo 63,4% odpowiadających przyznało się do tego, że samodzielnie zgłosiło się do reklamodawcy/ firmy z propozycją współpracy. Warto skorzystać z tej opcji, zamiast czekać aż ktoś się do nas zgłosi. Najlepiej jednak wtedy, gdy mamy już zbudowaną społeczność, a jeszcze lepiej jeśli mamy konkretny pomysł na jakąś akcję promocyjną. 
 

  

Zaangażowanie w tworzenie dobrej jakości treści (57,9%), systematyczność w tworzeniu treści (52,5%) i cierpliwość (43,7%) - te 3 cechy zostały wymienione jako kluczowe i przesądzające o zarabianiu na blogu/portalu. Aż chciałoby się powiedzieć, że content jest nadal king. Na pewno jest to potwierdzenie tego, że zarabianie na blogu/portalu to nie jest łatwa praca. Trzeba włożyć dużo wysiłku, żeby nabrać doświadczenia, a poświęcony czas przekuć w pieniądz.
 Formy zarobkowania

Jak widać na poniższym wykresie najbardziej popularną formą zarobkowania są artykuły sponsorowane (66,1%) oraz reklamy np. AdSense, banery (64,5%).
 

 
Artykuły sponsorowane zostały również pozytywnie ocenione przez blogerów i wydawców, jako najskuteczniejsza forma zarobkowania (30,6%). Współpraca z markami/firmami wydaje się pójściem na łatwiznę, ponieważ zagłębianie się w tajniki reklamy, czy posiadanie pomysłu na wykorzystanie sieci afiliacyjnych wymaga wiedzy oraz umiejętności technicznych. Na wagę złota jest jak zwykle czas - jest go zbyt mało, żeby się dokształcać skoro trzeba przecież tworzyć wysokiej jakości treści na bloga.
 


W przypadku reklam, mimo że jest to druga w kolejności najczęściej wybierana opcja, została uznana za najmniej skuteczną (31,7%). Może to być spowodowane np. tym, że nie wszystkie kategorie blogów są w stanie zarobić dużo np. w AdSense ze względu na niskie stawki za kliknięcie  w reklamę. 
 


Warto zauważyć, że bardzo źle wypadły w badaniu programy partnerskie oraz sieci afiliacyjne -  tuż po reklamach są uznawane za najmniej skuteczne (potwierdzi to bardziej szczegółowa analiza w dalszej części tekstu). Te formy nie są w pełni wykorzystane, na co zwracał już uwagę m.in. raport portalu Internaktywnie na temat sieci afiliacyjnych. Na jego łamach specjaliści zwracają uwagę, że polscy blogerzy i wydawcy nie doceniają potencjału sieci. Zostali za to nawet ocenieni na marną trójkę. Wyniki naszej ankiety wskazują, że być może problem leży po obu stronach. Po pierwsze, blogerzy i wydawcy nie korzystają z tych narzędzi tak jak np. to się dzieje na zachodzie, ponieważ nie mają na nie pomysły lub wiedzy jak skutecznie z nich korzystać. Po drugie, mogą ich odstraszać modele rozliczeń tego typu rozwiązań, czyli najczęściej PPS (płatność za sprzedaż) lub PPL (płatność za leada). Na pewno też trudniej stworzyć taką treść, która przekona czytelników do skorzystania z danej oferty (niepewny sukces), niż napisać artykuł sponsorowany we współpracy z marką, gdzie zapłata jest raczej gwarantowana, bez względu na to, czy czytelnicy masowo ruszą do sklepów czy też nie.


Zarobki

W ankiecie pojawiło się również pytanie dotyczące średnich miesięcznych zarobków bloga/portalu, czyli dochodzimy do kwintesencji. Oprócz sugerowanych przedziałów dodaliśmy opcję na wpisanie innej kwoty, jednak w tym miejscu najczęściej pojawiała się odpowiedź, mówiąca o tym, że ktoś nie chce udzielać odpowiedzi na to pytanie.


Na początku przeanalizujmy 3 największe grupy odpowiedzi.

1) Pierwsza grupa osób umiejscowiła się w przedziale od 100-500 zł miesięcznie (23,5%). W tej grupie większość osób odpowiedziało, że prowadzi bloga/portal samodzielnie (30 odpowiedzi), najczęściej od 2-3 lat (9 odpowiedzi). Liczba unikalnych użytkowników sięga 1 000 - 10 000 miesięcznie (24 odpowiedzi), a wpisy są publikowane od 2-6 razy w tygodniu (15 odpowiedzi). Najlepszą formą zarabiania są dla tej grupy artykuły sponsorowane (15 odpowiedzi), reklamy np. AdSense (9 odpowiedzi) oraz współpraca z agencjami/markami (6 odpowiedzi). Najgorzej wg odpowiadających sprawdzają się programy partnerskie (11 odpowiedzi) oraz sieci afiliacyjne (10 odpowiedzi).

2) Kolejną  grupą są osoby zarabiające od 1 000 - 9 999 zł miesięcznie (21,3%). W tej grupie wciąż wiele osób odpowiedziało, że zajmuje się blogiem samodzielnie (10 odpowiedzi), jednak w przeważającej części wskazano na współpracę z innymi osobami - fotografem, redakcją, osobą techniczną (20 odpowiedzi). Blogi/portale są prowadzone od ponad 5 lat (18 odpowiedzi). Najczęściej wskazywana liczba unikalnych użytkowników odwiedzających bloga/portal wyniosła od 10 000 - 90 000 (12 odpowiedzi), a posty są publikowane 2-6 razy w tygodniu (11 odpowiedzi). Tutaj podobnie jak w poprzedniej grupie popularnością cieszy się współpraca z agencjami/markami (9 odpowiedzi) oraz artykuły sponsorowane (9 odpowiedzi), jednak na pierwszym miejscu z niewielką przewagą  znalazły się reklamy np. AdSense (10 odpowiedzi). Najsłabiej ponownie wypadły sieci afiliacyjne (12 odpowiedzi) oraz programy partnerskie (10 odpowiedzi).

3) Ostatnim przedziałem najczęściej wskazywanym przez ankietowanych jest kwota 500 - 1 000 zł miesięcznie (19,1%). W większości przypadków blogi/portale są w tej grupie prowadzone samodzielnie (24 odpowiedzi) od 2-3 lat (10 odpowiedzi). Liczba unikalnych użytkowników jest wysoka - najczęściej osiąga od 10 000 - 90 000 (17 odpowiedzi), czyli podobnie do grupy zarabiającej od 1 000 do 9 999 zł. Natomiast posty są publikowane więcej niż raz dziennie (10 odpowiedzi) lub od 2-6 razy w tygodniu (9 odpowiedzi). Za najlepszą formę zarobkowania znowu uznano artykuły sponsorowane (14 odpowiedzi) oraz współpracę z agencjami/markami (11 odpowiedzi). Po raz kolejny najsłabiej wypadły programy partnerskie (10 odpowiedzi), następnie reklamy np. AdSense (10 odpowiedzi) oraz sieci afiliacyjne (7 odpowiedzi).

Na koniec przyjrzyjmy się również grupie, która wskazała zarobki powyżej 10 000 zł (10 odpowiedzi). W większości przypadków udzielono odpowiedzi, że blog/portal prowadzony jest we współpracy z redakcją od ponad 5 lat (7 odpowiedzi), osiąga powyżej 100 000 unikalnych użytkowników miesięcznie (7 odpowiedzi), a wpisy są publikowane więcej niż raz dziennie. Za najlepszą formę zarobkowania uznano sprzedaż własnych produktów/usług (6 odpowiedzi), natomiast jako najgorszą w tej grupie formę wskazano sieci afiliacyjne (5 odpowiedzi).


Na pewno największe pieniądze można uzyskać z kampanii bazujących na czyimś wizerunku. Ta opcja jest jednak zarezerwowana dla znanych twarzy blogosfery i raczej nie skierowana do wydawców. Wiele początkujących na pewno próbuje się na nich wzorować licząc na łatwo zarobione pieniądze. Zapominają jednak o tym, że te osoby zazwyczaj zaczynały kilka lat temu i minęło wiele czasu zanim znalazły się w tym miejscu, gdzie są obecnie. Wyniki ankiety na pewno wskazały, że są jeszcze takie formy zarobkowania, które w Polsce nie cieszą się popularnością (sieci afiliacyjne, programy partnerskie, sieci reklamowe). Być może są dla najbardziej wytrwałych zawodników albo nie odkryto w nich jeszcze potencjału. Właśnie nimi zajmiemy się w następnej części cyklu.


Autor: Paulina Kamińska

Podobał Ci się ten artykuł?
Unikalne i ekskluzywne artykuły na Twój adres E-mail.
Nie wysyłamy reklam, nie spamujemy. Zapisz się!
Zobacz także
Komentarze
Jasia 2017-02-11, 13:36
Super artykuł i ciekawe dane. Czekam na kolejny
Darek 2017-01-25, 20:57
Bardzo rzetelnie przygotowany artykuł. Wychodzi z tego, że średnio na 1 UU można zarobić około 10 groszy - oczywiście w serwisach które realnie zarabiają.
Tomasz 2017-01-18, 10:46
Świetny artykuł, miło się czyta i dużo wartościowej wiedzy. Dziękuję Pawle ;)
--Zablokowano-- 2016-11-15, 18:46
Komentarz został zablokowany przez redakcję.
--Zablokowano-- 2016-11-09, 07:54
Komentarz został zablokowany przez redakcję.
Roman Sidło 2016-10-13, 23:05
Niestety boję się, że nie spełniam jednego z ważniejszych warunków, mianowicie nie określiłem sztywno tematyki swojego bloga. Bo moim zamiarem jest po prostu pisanie. Z jednej strony zatem zajmuję się sprawami lokalnymi, z drugiej - wyskoczę czasem z jakąś recenzją książki. Sporo jest osób takich jak ja i zastanawiam się, czy my również możemy w jakiś sposób zarobić na naszym blogu. Pozdrawiam.
Parloe 2016-10-13, 22:31
Jak zwykle w waszych artykułach sporo mięsa, to lubię :)
--Zablokowano-- 2016-10-08, 12:12
Komentarz został zablokowany przez redakcję.
Sebastian 2016-10-01, 14:50
Świetne zestawienie. Bardzo zdziwiło mnie, że niektórzy czekali aż pięć lat z tym, aby zacząć zarabiać na swoich blogach. Zaskoczyło mnie również to, że programy partnerskie są tak mało opłacalne.
Bartłomiej 2016-09-15, 11:45
Z własnego doświadczenia podejrzewałem, że najlepiej zarabiającymi metodami będą artykuły sponsorowane oraz Adsens, trochę jednak zaskoczył mnie niski wynik programów partnerskich. Obstawiałem też, że dużą ilość zarabiających blogów będą stanowiły te specjalistyczne - ale dużym zaskoczeniem jest dla mnie przeważająca ilość tych z grupy Lifestyle.
Mario 2016-08-25, 00:09
Fajnie, że nie skupiliście się tylko na artykułach sponsorowanych, ale poruszyliście też temat affiliacji, która dobrze realizowana jest dziś szansą na dodatkowe przychody na stronach internetowych.
Grzegorz Deuter 2016-08-18, 12:58
A więc Lifestyle ma się dobrze, skoro tyle głosów oddali ich twórcy. No i aż 10 osób zagłosowało z zarobkami powyżej 10k! No to wyjątkowo solidna ta ankieta była, warto korzystać z tych wniosków :)
Dj Furgo 2016-07-20, 11:23
Też bym chciał mieć 100 000 wyświetleń na swojej stronie :)
Bardzo inspirujący artykuł ;)
Mateusz 2016-07-18, 09:59
Może nie są to porywające stawki, ale na utrzymanie hostingu i domeny jest.
kac 2016-07-14, 23:34
Ciekawy artykul :)
Hey Adventure 2016-07-04, 10:43
Doskonale jest mieć własny produkt na swojej stronie. Może to być coś materialnego bądź wirtualnego. Idealnie jeśli dany produkt jest ściśle powiązany ze stroną. Dobrym przykładem są praktyczne gadżety branżowe z logo marki czy katalog.
Artur z podstawy-ksiegowosci.com.pl 2016-06-29, 09:58
do Stefan
Doszedłem do tego samego co ty bo w sumie artykuł pierwsza klasa a zapomnieli w ankiecie zapytać o jeden z najpopularniejszych (u mnie najpopularniejszy) kategorii bloga. No ale może to w tych pozostałych 27-miu procentach ujeli?
Igor 2016-06-22, 17:18
Paweł R. Stań wydawcy często nie wiedzą jak korzystać z PP, bo są olewani i nie otrzymują od nich żadnego wsparcia.
Właściciele PP namawiają wydawców na rozmowę z nimi, na zasięganie opinii i itp, ale to tylko gadanie, bo w żaden sposób nie pomagają wydawcom.

Tu jest problem. PP ma wydawców gdzieś.
Paweł R. Stań 2016-06-22, 12:16
Tak sobie myślę, że adsense, pp i sieci afiliacyjne są tak słabo oceniane, bo najczęściej używa się ich na zasadzie "wkleił baner i zostawił". Mam swój program partnerski i widzę różnicę w aktywności internautów, gdy widzą sam obrazek produktu i gdy obrazek produktu jest dodany w treści.
Stefan 2016-06-16, 11:52
Dziwne, że w zestawieniu nr.5 nie znalazła się tematyka "biznes".
Ogólnie to dobry artykuł :)
Marcin 2016-05-29, 23:08
Podoba mi się raport

Warto zwrócić uwagę ,że jeżeli ktoś wie co ma robić od początku z blogiem może zarabiać spokojnie po roku 5 tys zł a nawet 25 tys zł, oczywiście trzeba włożyć w to wiele pracy
Jacek z jaknegocjowac.com.pl 2016-04-29, 19:27
No i wychodzi na to, że powinienem zwiększyć częstotliwość postowania by odnotować zauważalne zyski... Czy tylko w przypadku bloga o wąskiej specjalizacji jest to możliwe?
Agnieszka01 2016-04-29, 11:16
Nad wykresami trzeba chyba popracować ;) poza tym ciekawy artykuł, jednak żeby dobrze zarobić na blogu trzeba włożyć w to naprawdę sporo pracy..
--Zablokowano-- 2016-04-18, 12:31
Komentarz został zablokowany przez redakcję.
Łukasz 2016-04-17, 21:13
Jak widać da się zarobić w sieci. Dla dużej grupy ankietowanych zarobki z internetu stanowią pokaźny dodatek do pieniędzy, które zarabiają na etacie. Nadal jednak życie tylko z pracy w internecie dla większości z nas to marzenie. Ważne żeby się nie zrażań początkowymi niepowodzeniami. Systematyczność i wytrwałość jest kluczem w tym biznesie :)
Rafał 2016-04-09, 10:02
Ja to widzę w ten sposób. Im bardziej człowiek zaangażowany w to co robi, tym więcej jest w stanie zarobić :-) Oczywiście dochodzi do tego odrobina kreatywności, no i przede wszystkim testowanie, testowanie, i jeszcze raz testowanie.
Nie jest wcale powiedziane, ze skoro będziemy mieli 1000 unikalnych wejść na bloga dziennie, to zarobimy sporo w skali miesiąca. Jeśli reklamy nie będą dopasowane i nie będziemy nimi rotować, i tu mam na myśli zmianę wyglądu i położenia tych reklam. To mamy małe szanse na uzyskanie zadowalających wyników.
Z reguły jest tak, że aby osiągnąć zadowalające wyniki w zarabianiu. Musimy połączyć kilka sposobów na zarabianie, lub postawić kilka jak nie kilkanaście blogów o różnej tematyce.
Bator 2016-04-07, 13:38
Kawał dobrej roboty. Właśnie takich informacji szukałem :)
rytmynatury.pl 2016-03-22, 18:46
Przepisy na pizze potwierdzam w całej rozciągłości to co piszesz o Adsense, jestem tego żywym przykładem, blokada przed osiągnięciem kwoty do wypłaty nie wiadomo za co. Jak widzę nie dotyczy to tylko mnie...
Jrkk 2016-02-23, 17:52
Troche za duzo tych statystyk procentowych i proporcjonalnych - przy tak małej próbie są one zupełnie niemiarodajne. Wystatczy jedna mała tabletka do wyciągnięcia kluczowych wniosków
Konrad 2016-02-22, 11:36
@myhomedecor.pl
Dużo zależy od branży. Tak jak pisali inni komentujący dziwi brak w zestawieniu blogów o tematyce finansowej. Tam dobry i rzetelny bloger może zarabiać na prawdę świetne pieniądze (patrz np. jakoszczedzacpieniadze.pl). Wszystko jednak opiera się na ciężkiej pracy, która w przypadku blogowania wcale nie należy do łatwych i przyjemnych...mimo pozorów :)
myhomedecor.pl 2016-02-17, 21:45
ciekawe, myślałam że na reklamach zarabia się właśnie najwięcej, szczególnie przy popularnych blogach
Anna 2016-02-13, 06:33
bardzo przydatny artykuł, który przyjemnie się czyta i daje co nieco do myślenia
oby więcej takich
Przemo 2016-02-11, 09:29
Spora część blogerów utrzymuje się z programów partnerskich banków.
--Zablokowano-- 2016-02-07, 19:18
Komentarz został zablokowany przez redakcję.
Dawid 2015-11-12, 08:27
Ciekawe zestawienie informacji. Zabrakło w zestawieniu blogów o tematyce finansowej może dlatego, że ta dziedzina jest mocno konkurencyjna a i serwisów branżowych jest dużo. Jeśli jednak już się przebijesz to i zarobki są konkretne. Ja nie zajmuję się blogowaniem (jeszcze) ale nauczaniem jak zarabiać w internecie bez wkładu własnego i to dość szybko. Pozdrawiam
Szymon 2015-09-09, 11:42
Nie było w zestawieniu blogów o tematyce finansowej? Trochę dziwne :)
Ogólnie, bardzo ciekawe dane, potwierdzające moje przypuszczenia.
Tomasz 2015-09-03, 12:39
Świetna ankieta. Na pewno się przyda początkującym blogerom.
http://www.allinoneprofits.com/o7s
Dorota 2015-08-28, 15:30
Dziękuję za bardzo ciekawą ankietę
Marcin 2015-08-27, 10:41
Bardzo ciekawy artykuł :)
Marek 2015-08-04, 16:18
Jak zwykle w waszych artykułach sporo mięsa, to lubię :)
Krzysiek Jelonek 2015-07-30, 22:12
Jak to ktoś kiedyś powiedział (chyba J. Kulczyk, ale nie jestem pewien): "Jeśli ciągle będziesz myślał o tym jak zarobić pieniądze, nigdy ich nie zarobisz". To dobre odniesienie do blogosfery.

Pasja i chęć pokazania swojego kawałka świata innym, znienacka potrafi zacząć przynosić zyski. Jednak te zyski, to tylko efekt uboczny pasji.
Tom 2015-07-30, 09:57
Również podpisuję się pod tym, aby rozbić przedział 1000 - 9999, więc może jakiś update tego artykułu :)
Cała reszta super :) Koniecznie zróbcie taką ankietę za jakiś czas (może za rok)
Marek 2015-07-29, 11:12
Ciekawy art., fajnie że nie boicie się poruszać takich tematów o których nie wszyscy chcą mówić - wiadomo pieniądze lubią cisze :)
Jarek 2015-07-27, 16:27
Bardzo ciekawa ankieta. Wiele osób na pewno motywują tego rodzaju badania. Sam nie spodziewałem się, że zarobki są tak wysokie jak na nasze polskie warunki.
Monika 2015-07-27, 14:43
Muszę przyznać, że ciekawe zestawienie. Spodziewałam się trochę innych wyników :)
Zrzuć Brzuch 2015-07-26, 11:00
Kiedy tylko zobaczyłem linka do tego artykułu od razu zastanowiłem się czy będzie to rzeczowy artykuł z jakimiś kwotami czy kolejne lanie wody, które nic nie wniesie i nie będzie żadnych konkretów o zarobkach. Jednak okazało się, że treść jest bardzo rzeczowa i tak jak podejrzewałem większość zarobków jest w przedziale 100 do 500 i 500 do 1000 czyli podobnie jak w moim przypadku. Zgodzę się z komentarzem Marka, że przedział 1000 do 9999 jest zbyt szeroki. Bardziej pokusiłbym się o 1000 do 3000 i 3000 do 5000. Tak czy inaczej jasno widać, że zarabianie na blogach w Polsce jest na razie bardziej dorabianiem bo kwoty do 1000 zł są zbyt małe żeby się z nich utrzymać. Nie mniej jednak wszystko idzie w dobrym kierunku i chyba lepiej dorabiać w przyjemny sposób prowadząc bloga niż zostawać w pracy na nadgodziny :)
DamRyb 2015-07-26, 08:47
Takich artykułów szukamy w sieci , statystyki i wyniki zdecydowanie pomogą w wyborze oferty na własna promocję . Ostatnimi czasy zauważam że tendencje do reklamy przez małe firmy znacznie spadaja natomiast duże firmy ogólnopolskie idą w kierunku reklamy w dużych dobrze znanych serwisów .
Dla tego artykuły sponsorowane to dobra alternatywa , zresztą z artykułu tez to wynika .
Pozdrawiam i czekam na więcej ;)
Marcin 2015-07-24, 23:07
Super art daje do myślenia szkoda tylko że daliście widełki 1000 - 9999 bo to dość duży przedział
Małgosia 2015-07-24, 19:16
Świetny artykuł. Przyjemnie się czyta i konkretny to lubię.
Alka 2015-07-24, 12:50
Nie będę pierwsza i zapewne nie ostatnia - potwierdzam - świetny i rzeczowy artykuł. Ja sama od 9 miesięcy prowadzę bloga, drugi krócej ale jest on jeszcze w powijakach. Ten, nad którym pracuję dłużej jest o tematyce finansowej czyli niezbyt popularnej w tym rankingu. Co nieco na nim już zarobiłam ale szału póki co nie ma, cierpliwość natomiast tak :)
Według moich statystyk największa i wciąż rosnąca oglądalność bloga jest gdy wpisy są umieszczane systematycznie (przez ostatnie kilka tygodni z przyczyn rodzinnych byłam dość mocno wyłączona z życia, co skutkowało spadającymi drastycznie statystykami), nie do końca przekłada się to jednak na zarobki - te są większe jeśli wpis zawiera szczegółowe informacje na temat danego produktu.
Z niecierpliwością czekam na drugą część cyklu bo to tematyka dla mnie :)
Wczesniak i co dalej 2015-07-23, 20:08
Naprawde dobry artykuł. Najbardziej mnie zdziwilo, że osoby publikujace czesciej zarabiaja mniej niz te publikujace rzadziej.
Sebastian 2015-07-23, 20:05
Materiał pierwsza klasa! Gratuluję.
Linka 2015-07-23, 18:39
Naprawdę świetny artykuł! Wyrazy uznania dla Autorki :) Bardzo szczegółowa analiza przekazana w łatwy do przyswojenia sposób i interesujące, jak najbardziej celne wnioski. Dziękuję Autorce i z całą pewnością wykorzystam w praktyce cenne rady i sugestie.
marek 2015-07-23, 18:05
Przedstawione wyniki są jak najbardziej zgodne z moimi zbieranymi informacjami i moimi doświadczeniami. Niestety programy partnerskie i sieci afiliacyjne traktują wydawców jako tanią i naiwną formę własnej reklamy. Wiele z nich próbuje już na wstępie (zatwierdzenie regulaminu) przerobić partnera w klienta (wymuszana zgoda na otrzymywanie materiałów marketingowych).
Jeśli chodzi o zarobki to przedział od 1000-9999 jest zbyt szeroki. Warto byłoby dodać poziom 5500 czyli 4000 zł średnie wynagrodzenie brutto w Polsce + 1000 zł ZUS + 500 zl koszt utrzymania bloga. pokazałoby to ile osób jest w stanie zarobić więcej od przeciętnego Kowalskiego na etacie.
roma 2015-07-23, 17:49
Zaciekawił mnie artykuł ,prowadzę 2 blogi,kilka stron na FB, ale nie mam z tego zysku. Stale poprawiam swoje artykuły-wpisy, mam mało sensownych komentarzy , ale bardzo się staram,podobać się czytelnikom. Myślę,że wreszcie mój wysiłek zaowocuje,.
KacperZ 2015-07-23, 17:48
Bardzo ciekawy artykuł i pomocne dane w planowoniu nowych przedsięwzięć :) Czekam na kolejny ! :)
Wojtek 2015-07-23, 17:22
Zarobki z AdSense w dużej mierze zależą od tematyki bloga.
Blog podróżniczy nie ma szans zarobić tyle co blog/dobry precel o tematyce np. finansowej (kredyty, pożyczki itd.) nawet przy o wiele większym ruchu.
Może stąd tak słaba opinia o nim.
Artur 2015-07-23, 16:56
W Polsce programy partnerskie są mniej opłacalne niż za granicą, z prostej przyczyny, Polacy to dziwny naród !!!
przepisy na pizzę 2015-07-23, 16:46
Bardzo ciekawa analiza. Jak zwykle adsense wypada kiepsko. Mają dziwny zwyczaj blokowania pieniędzy tuż przed osiągnięciem kwoty możliwej do wypłaty.
Anna 2015-07-23, 16:35
Będzie druga część tego artykułu? Bardzo mnie zaciekawił i przeczytałam go jednym tchem ;) :)
Igor 2015-07-23, 16:26
Racja, specjalistyczne na 3. Tłumaczy mnie nieprzespana nocka.
Paulina Kamińska 2015-07-23, 16:23
@Damian - wszystkie wykresy są automatycznie wygenerowane przez formularze Google ;-) @aga - W przedziale powyżej 10 000 zł - najczęściej pojawiły się portale informacyjne i regionalne. Natomiast jeśli chodzi o przedział od 1000-9999 zł - tutaj najwięcej osób podało Specjalistyczne/Firmowe. @Igor - Specjalistyczne/Firmowe są przecież na 3 miejscu.
pi314 2015-07-23, 16:16
Super artykuł i ciekawe dane. Czekam na kolejny
Damian 2015-07-23, 16:12
No ale wykresów kołowych to Wy robić nie umiecie :)
Igor 2015-07-23, 16:09
W tematykach króluje lifestyle i inne banialuki, a portale specjalistyczne są niemal na końcu listy. Dziwne.
aga 2015-07-23, 14:58
Bardzo ciekawy artykuł i pomocny artykuł. Ja dopiero zaczynam zarabiać ale podobnie jak Agnieszkę interesuje mnie jak przedstawiają się zarobki w zależności od tematyki bloga.
Agnieszka Skupieńska 2015-07-23, 14:45
Dziękuję pięknie za podlinkowanie.
Ciekawi mnie, jak się rozkładają zarobki w zależności od tematyki - innymi słowy: która tematyka jest najbardziej dochodowa.
Jeśli chodzi o zarabianie w programach partnerskich i sieciach afiliacyjnych, to myślę, że tu jeszcze jest sporo do zrobienia po stronie samych sieci. Sama jestem zarejestrowana w kilku i w niektórych panele są bardzo nieintuicyjne, w innych są niezbyt atrakcyjne programy (np. CPL w programie, w którym leadem jest zostawienie numeru telefonu, a w regulaminie jest zapis, że na ten numer będą przychodzić płatne sms-y. Nic dziwnego, że nikt takich leadów nie zostawia). Czasem problemy przysparza mi np. zweryfikowanie swojej strony w sieci afiliacyjnej, bo jest to jakoś tak niejasno opisane. Tak naprawdę duży wybór programów partnerskich jest tylko w tematyce finansowej, przy blogach o innej tematyce niełatwo znaleźć sensowny program.
Chętnie poczytam dalsze części cyklu :)
Dodaj komentarz
*
*
*
Redakcja WhitePress zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Bloguj, inspiruj, zarabiaj!
Stworzyliśmy nowy moduł dla influencerów.
Zarejestruj się
Zapytaj o ofertę SEO.
Zintegrowane usługi SEO
dla wymagających.
Napisz do nas
Skuteczne narzędzie
wspierające e-Marketing.
Zobacz jak działa platforma
Sprawdź możliwości
Śledź nas na
Facebooku
Zobacz również
WhitePress sp. z o.o.
43-300 Bielsko-Biała
ul. Legionów 26/28
NIP: 937-266-77-97
Konto: 45 1240 1170 1111 0010 5429 3648

redakcja@whitepress.pl
tel.: 33 470 30 48
Biuro otwarte PN-PT: 8.00-16.00
Top